Kıbrıs’ Ta Gezilecek Yerler Listesi

Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kıbrıs Gezilecek Yerler; Akdeniz’in adaları arasında ilk üç arasında yer alan Kıbrıs; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ nin güneyinde yer almaktadır. Kıbrıs Türkler ve Rumlar olmak üzere iki farklı milletten oluşmakta olup; Kıbrıs’ın doğu ve kuzey bölgeleri 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ismini almıştır. Türk vatandaşları için pasaport ve vize istenmemesi sebebiyle talep edilen ve sevilen bir tatil bölgesidir.

Kıbrıs gezilecek yerler listesinin başında adanın simgesi olan Girne Kale’ si olmak üzere bir çok tarihi ve doğal güzellikler bulunmaktadır.

1. Girne Kalesi

Kalenin tarihi Helenistik Roma dönemine kadar dayanmaktadır.  Osmanlı Devleti’ nin 1570 senesinde İngilizler’ in elinden aldığı kale; Kıbrıs çıkartması sonrasında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kale içerisinde St. George Klisesi’ de olmak üzere ziyaret edebileceğiniz 10 adet müze ve odalar bulunmaktadır. 

2. Bellapais Manastırı

1158 ve 1205 yılları arasında Girne’ de kurulan manastır gotik mimarinin izlerini taşımakta olup; manzarası ise gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Gotik mimarinin en iyi örnekler arasında gösterilen Bellapais Manastırı duvarlarında deniz kızları, kedi, adam, kadın, maymun ve rahip gibi birçok figür yer almaktadır.

Günümüzde konser salonu olarak kullanılan odaları da bulunan manastır Kıbrıs gezilecek yerler listesinde muhakkak yer almalıdır.

3. St. Hilarion Kalesi

Beşparmak Dağları’ nın kuzey tarafına bakan kısmına inşa edilmiştir. St. Hilarion Kalesi’ nden bakıldığında Girne şehrini kuşbaşı görmek mümkün olmaktadır.

Kale ulaşılması gereken yol engebeli olsa da muhakkak kaleye çıkıp; zamanında insanların bu kaleyi hangi zorluklarla ve nasıl inşa ettiklerini düşünüp şaşırmanız gerekmektedir.

4. Buffavento Kalesi

Kalenin adı İtalyanca’da yer alan Buffa di vento’ dan gelmekte olup; adada bulunan üç kaleden biri ve en yükseğidir. Kale konum olarak diğer kalelerin ortasında yer aldığı için iletişim kurmak için kullanıldığı düşünülmektedir.

5. Kantara Kalesi

Beşparmak dağları üzerine inşa edilen kale; Arap akınlarından korunmak için Bizans döneminde yapılmıştır. 

6. Salamis Harabeleri

Kıbrıs gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer nokta Salamis Harabeleri’ dir.

Yıllardır devam eden araştırmalar sonucunda Salamis Antik Kenti’ nin geçmişinin İ.Ö 11. yüzyıla kadar uzandığı tespit edilmiştir. 

Arkeologların yapmış olduğu araştırmalara göre Enkomi olarak da anılan Tuzla Köyü,  İ.Ö 1075 yılında şiddetli bir deprem sonrasında halkının göç ettiği ve Salamis Kenti’ ni kurduğu belirtilmektedir.

7. St. Barnabas Klisesi ve Manastrı

Kıbrıs gezilecek yerler listesinin son durağı ise St. Barnabas Klisesi ve Manastrı’ dır.

Klise ve manastra adını veren St. Barnabas Salimis ‘te yaşayan zengin Yahudi bir ailenin oğludur. Eğitimini Kudüs’te tamamladıktan sonra Hristiyanlığı yaymak amacıyla ülkesine dönmüş ve çalışmalarına başlamıştır.

Hristiyanlığı yayma çalışmalarından ötürü kendi halkı tarafından öldürülen St. Barnabas’ ın cesedi öğrencisi tarafından gizlice alınarak İncil’ iyle beraber bir yer altı mağarasına gömülür. Cesedin gömülmesinden 432 yıl sonra mezarın yerini rüyasında gören bir Piskopos cesedin bulunmasına rüyası aracılığıyla yardımcı olmuş ve buraya klise ve manastır kurulması için de yardımcı olmuştur.

Leave a Comment