Kıbrıs Şehir Turu – Bir Kültür Mirası

Kıbrıs Şehir Turu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğlenirken, gezmenin ve Akdeniz’ in muhteşem manzarasının keyfini çıkartmanın en pratik yollarından birisi de Kıbrıs şehir turudur.

Bellapais Manastırı ve Beylerbeyi Köyü

Eski bir Akdeniz köyü olan Beylerbeyi’nin eski adı Bellapais’ tir. Köyü bu kadar gözde yapan ise limon ve nar ağaçlarından oluşan manzarası dışında Bellapais Manastırı’dır. Gotik mimarinin izlerini taşıyan manastır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde muhakkak ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Manastır inşaatı 1158 – 1205 yılları arasında tamamlanmıştır.

Hz. Ömer Türbesi

İslamiyet’ in doğuşu sonrasında İslamiyet’ i yaymak amacıyla Kıbrıs’a gelen Hz. Ömer ve 6 arkadaşı fetih için geldikleri adada şehit olur ve İslamiyet’ i yaymak için gelen diğer mücahitler tarafından defnedilmişlerdir. Sonrasında ise Müslüman Türkler tarafından hiç bozulmamış bir halde bulunan cesetler itinayla korunaklı bir yere nakledilmiş ve Hz. Ömer Türbesi inşa edilmiştir. 

St. Hilarion Kalesi

Arap akınlarına karşı Beşparmak dağları üzerinden kurulan üç kale içerisinde konum olarak en batıda yer alan kaledir. Kale şu anki ismini Kudüs’ün Araplar tarafından ele geçirilmesinden  sonra Kıbrıs’a göç etmek zorunda kalan ve hayatının son yıllarını kalede ibadet ederek geçiren bir azizden almıştır.
Kalenin inşasının ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte kalenin ismine yazılı kayıtlarda ilk olarak 1911′ li senelerde rastlanmıştır.

Antik Girne Limanı

Antik Girne Limanı (Kyrenia Liman) ve Girne Kalesi, Girne şehir merkezinde yer alan, Kıbrıs şehir turu yapmak isteyen turistlerin uğrak yerlerindendir. Girne Limanı özellikle etrafında bulunan taş yapılar içerisinde konumlanmış restoranları ve kafeleri ile bir cazibe merkezi olarak öne çıkmaktadır. 2017 yılında antik limanda restorasyon ve onarım çalışmaları yapılarak liman ve çevresinin çehresi önemli ölçüde güzelleşmiştir.

Girne Limanı

Girne Kalesi, Kıbrıs adasındaki en eski yapılardan biridir. 7. Yüzyıl’da Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. İnşa edildiği dönemde Kıbrıs adasını Arap akınlarına karşı koruma görevini yerine getiren kale; Ceneviz, Venedik ve Osmanlı dönemlerinde bulunulan dönemin şartlarına göre yenilikler geçirmiştir. Günümüzde kale içerisinde 11. Yüzyıl’da inşa edildiği düşünülen St. George Kilisesi,  Osmanlı denizcisi Cezayirli Sadık Paşa’nın mezarı ve batık gemi müzesi bulunmaktadır. Kale bu yapıları ile adeta bir açık hava müzesini andırmakta, Kıbrıs şehir turu yapacak turistler için gezilmesi gereken yerler lisesinde başı çekmektedir.

Salamis Harabeleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki en önemli arkeolojik kalıntılardan birisi olan Salamis Harabeleri Kıbrıs şehir turu’nun kültürel ayağını oluşturur. Salamis harabeleri, Gazimağosa kentinin 6 kilometre kadar uzağında deniz oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Kentin kuruluşu M.Ö. 11. Yüzyıla kadar dayanmakta, bu özelliği ile Akdeniz Havzası’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olma özelliğini taşımaktadır. Sırası ile Asur, Mısır, Pers, Makedon ve Roma egemenliklerine girmiş olan kent depremlerle tahrip olduktan sonra önemini yitirmiştir.

Leave a Comment